Het EOS-onderzoek 'European Payment Practices 2025' toont aan dat:
- Afnemende betaaldiscipline schaadt bedrijven.
- Eén op de twee bedrijven vraagt om verlichting door vermindering van bureaucratie.
- 43 procent wil effectievere juridische mogelijkheden bij uitblijvende betalingen.
- Strengere EU-richtlijnen zullen naar verwachting helpen om dit probleem aan te pakken.
Vanwege de afnemende betaaldiscipline van particuliere en zakelijke klanten vragen Europese bedrijven steeds vaker om sterkere steun van beleidsmakers. Volgens de huidige EOS-studie 'European Payment Practices 2025', waarin 2.200 financiële beslissers uit elf Europese landen werden ondervraagd, eist één op de twee bedrijven (50 procent) een vermindering van bureaucratische hindernissen. De tweede meest voorkomende wens is om eenvoudigere juridische mogelijkheden om openstaande betalingen effectiever te innen (43 procent). Ten derde is er de wens om de regels inzake gegevensbescherming te versoepelen om kredietcontroles te vergemakkelijken (40 procent), op de voet gevolgd door strengere regels voor maximale betalingstermijnen (39 procent). De vraag naar vermindering van bureaucratie is bijzonder sterk in Duitsland (62 procent) en het zwakst in Zwitserland (42 procent).
Betalingsachterstanden bereiken een recordhoogte in Europa. De zware bureaucratische last verzwakt bedrijven verder.
De druk op beleidsmakers is hoog: momenteel wordt ongeveer een kwart van alle facturen in Europa te laat of helemaal niet betaald. Door de slechte betaaldiscipline heeft bijna de helft van de Europese bedrijven in het verleden winstverliezen en hogere financieringskosten ondervonden, terwijl 34 procent te maken heeft gehad met liquiditeitskrapte. Eén op de vijf bedrijven meldt dat late of ontbrekende betalingen hebben geleid tot een daling van de investeringen. Eén op de zes bedrijven heeft zelfs gevoeld dat hun voortbestaan werd bedreigd.
Als onderdeel van de incassobranche steunen we regelgeving die consumenten beschermt en duurzame ontwikkeling bevordert. Tegelijkertijd maken we ons zorgen over de manier waarop de vloed aan regelgeving op alle niveaus van de overheid innovatie en economische groei smoort en het vermogen van bedrijven om te handelen onnodig beperkt.
Betalingsachterstanden bereiken een recordhoogte in Europa. De zware bureaucratische last verzwakt bedrijven verder. "Het verminderen van regelgeving is essentieel voor Europese bedrijven om internationaal concurrerend te blijven en toekomstige investeringen te beheren", zegt Marwin Ramcke, CEO van de EOS Group. Deze mening wordt gedeeld door Georg Kovacs, bestuurslid en penningmeester van de Federation of European National Collection Associations (FENCA) en voorzitter van de Association of Commercial Debt Management (AMCC): "Als onderdeel van de incassobranche steunen we regelgeving die consumenten beschermt en duurzame ontwikkeling bevordert. Tegelijkertijd zijn we bezorgd dat de vloed aan regelgeving op alle niveaus van de overheid innovatie en economische groei smoort en het vermogen van bedrijven om te handelen onnodig beperkt."
Over de EOS-studie "European Payment Practices 2025"
De enquête werd gehouden tussen 27 maart en 14 mei 2025, met de steun van het onafhankelijke marktonderzoeksinstituut Kantar via online en telefonische interviews. In totaal werden 2.200 financiële beslissers van bedrijven in elf Europese landen ondervraagd (200 per land).
Wilt u meer weten over de actuele EOS-studie? Neem gerust contact met ons op.
Carina Bonde
Corporate Communications & Marketing
Telefoon: + 49 173 2979331
Ontdek meer van EOS